Umíte česky?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
08. 11. 2020
Každý den, když zabrousím na internetové zpravodajství, do novin či na jiné články, nestačím se divit. Říkám si, jak někteří lidé mohou dělat redaktory a vůbec publikovat veřejně. Proč? Odpověď je jednoduchá. Skoro v každém článku najdeme alespoň jednu gramatickou chybu, která přímo bije do očí, nebo některé věty (ba dokonce celé články) naopak vůbec nedávají smysl.

Možná si řeknete: „No jo, zase nějaký rejpal, který snědl všechnu moudrost světa a bude nás poučovat o češtině.“ Je to možné. Netvrdím, že umím česky úplně dokonale, ale aspoň se snažím si češtinu stále obnovovat a zdokonalovat se. Schválně si sáhněte do svědomí, kdy jste naposledy otevřeli Pravidla českého pravopisu a hledali tam nějakou záludnost, u níž jste nevěděli, jak ji správně napsat.

Už na základní škole se nám snažili do hlavy vtlouct všechny základní poučky, pravidla a zajímavé výjimky z pravidel. Vyjmenovaná slova, předložky, předpony, shody přísudku s podmětem – to všechno a mnohem více jsme se v dětských letech učili. Když se ale dnes podíváme na veřejné publikace, obchodní korespondenci mezi firmami a zákazníky a jiné dokumenty, všude se to hýří hrubkami a jinými pravopisnými a také stylistickými chybami. Ba co víc, když se zeptáte pisatele, jestli si je chyb vědom, kolikrát vám dokonce odpoví, že ano, a že je čeština velice těžký jazyk, takže sem tam nějaká chybka nevadí.

Je pravdou, že český jazyk se může řadit k těm těžším, neboť cizinci, kteří se jej učí, to opravdu nemají jednoduché. Například angličtina či němčina spoustu jevů, které se vyskytují v češtině, vůbec nemá. Ale spousta cizinců to zvládla na jedničku. Tak proč bychom to nemohli zvládnout my našinci a děláme si zbytečně ostudu?

Schválně, zkuste si vyplnit následující kraťoučký diktát. Jedná se o diktát na různé pravopisné jevy. Dalo by se říci, že je to ještě jeden z těch jednodušších.

Kolika lidem, kteří z ramp_ _árodního muzea _hlížejí na _hon lidí a aut pod sebou, se asi vybav_ přání jeho zakladatelů, aby se pro mu_ejní _bírky našlo místo tiché a klidné, ze všech stran snadno přístupné? Brz_ poté, co zahájíte prohlí_ku jednotlivých sálů, přesvě_číte se o tom, že _hlédnout při jedné návštěvě úplně všechno lze jenom _těží. Děti se jako vždycky nejvíc těšil_ na slavnou velryb_ kostru. Rodiče zase lákal_ archeologické nález_ kostě_ých nástrojů starých kultur. V o_ělení nerostů pak byl_ zaujati třp_tivým_ drahokam_, hýřícím_ kouzelnými barvam_. Mezi plaz_ vás určitě zaujmou krokodýl_. Za druhé světové války zmizel_ z _anteonu muzea bronzov_ velikáni. Naštěstí se však brzy po válce jejich sochy našl_ a vrátil_ zpět.

(převzato a upraveno z idnes.cz)

Tak jak jste dopadli? Věřím, že pro vás tento diktát nebyl žádným problémem. Jen by si občas měli takový diktát vyzkoušet někteří redaktoři veřejných tiskovin a redaktoři na internetu. Protože občas se ty články nedají číst. A co dělají korektoři, kteří to po nich mají opravovat, aby to vypadalo k světu, to už vůbec nepochopím. Asi taky češtiny na základní škole moc nepobrali.

Nevíte si rady s nějakým textem? Nevíte jak jej správně napsat? Pokud chcete text zveřejnit a nechcete být za neznalého češtiny, pak můžete využít služeb mnoha korektorů, kteří nabízejí opravy všemožných textů. Je ale pouze na vás, jestli máte chuť vydat za tuto práci určitou finanční částku, nebo se raději poradíte s Pravidly českého pravopisu či s příručkami na internetu. Hodně štěstí v bádání!

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému