Gurmánské hvězdičky Michelin

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
12. 09. 2020
Bývá označována jako Bible gurmánů. Publikace Le Guide Michelin , česky Průvodce Michelin, se každoročně vytváží ve Francii a představuje světu nejlepší restaurace a hotely, které můžete navštívit.

Možná se vám při vyslovení jména Michelin vybaví spíše automobily. Ano, i sám André Michelin byl fascinován motorismem, přesto stojí za nejznámější gurmánskou publikací. Už v roce 1988 vydal prvního průvodce, který radil právě řidičům, kde nejlépe zaparkovat, kam zajít na dobré jídlo nebo kde přes noc přespat. Do hodnocení byly zahrnuty benzinové pumpy, servisy, občerstvení podél silnic, restaurace a další. Nechyběly informace o ceně nebo otvírací době a další praktické informace, jež by se na cestách mohly hodit. Průvodce byl k dispozici zdarma a jak to tak bývá, i kdvůli tomu byl tak trochu bez povšimnutí. A proto jej bratři Michelinové začali prodávat za mírný poplatek.

O třicet let později s v průvodci poprvé objevilo hodnocení dnes již proslulou hvězdou. Původně tak chtěli upozornit na kvlitní jídlo.

Cestování se stávalo stále oblíbenější a proto se zvedal zájem o Průvodce. I ten se rozvíjel a postupně přibylo také hodnocení hvězdami. V roce 1931 se obal ze zeleného změnil na červený, jaký známe i dnes. Ten se zabývá hodnocením restaurací v Německu, Portugalsku, Velké Británii, Rakousku, Belgii, Nizozemí, Itálii, Španělsku, Švýcarsku a Irsku. V Zeleném průvodci nalezneme další restaurace napříč celou Evropou. Průvodce pro mimoevropská města se dočkal vydání až v roce 2005.

Recenze restauraci jsou opravdu podrobné. Rozsáhlý systém symbolů hodnotí zařízení ve dvou rovinách. Hvězdy však dostávají jen opravdu výjimečné rastaurace a po celém světě jich není mnoho. Plným počtem hvězd se mohou chlubit kupříkladu jen tři restaurace. Restaurace, jež na hvězdy nedosáhnou, se hodnotí systémem příborů (škála 1-5), červená barva pak symbolizuje „velmi příjemnou resaturaci“. Mezi další symboly patří mince (záleží na cene menu), černé nebo červené symboly pak symbolizují neobyčejný výhled a nechybí ani hrozny upozorňující na možnost servírování zajímavých vín.

I když je publikace velice ceněná, ani ona se nevyhnula aférám. Bylo by kupodivu, kdyby se neobjevilo nařčení ze zaujatosti či nedbalosti inspektorů. Poté, co jedné restauraci hrozilo snížení hodnocení ze tří na dvě hvězdy, její šéfkuchař spáchal sebevraždu.

Pokud si chcete zajív v České republice do restaurace ohodnocené hvězdičkou, pak by vaše kroky měly směřovat do Four Seasons. Inspektoři však některá města nebo země zanedbávají, a proto jim třeba zrovna u nás může leccost uniknout...

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému