Japonsko v naší kuchyni – vyzkoušejte suši!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
13. 08. 2020
Japonská kuchyně okouzlila celý západní svět a pomalu se její chutě derou i do českých kuchyní. Proč také ne – japonská jídla jsou zdravá, chutná a po české jazyky zatím neprobádaná. Podívejme se tedy co v Japonsku servírují.

Japonci při stolování dbají především na estetiku. Dokazuje to i přísloví: „francouzskou kuchyni vnímáme její vůní, čínskou její chutí a japonskou jako krásný obraz“. Japonci si potrpí na to, aby jejich jídlo hrálo všemi barvami – ve své misce proto najdete mořské plody, zeleninu, různé druhy koření. Barevnou škálu vždy doplňuje miska rýže a neodmyslitelné nápoje – zelený čaj nebo sladké rýžové víno saké.

Suši je nejznámějším japonským pokrmem, jež se v Japonsku začal připravovat před téměř 400 lety. Suši jsou jakoby malé jednohubky z rýže a náplně, kterou může být syrová ryba, zelenina, houby nebo zelený japonský křen wasabi. Existuje nespočet druhů suši například maki, temaki, nigiri, liščí suši a tak dále.

Jak na jednotlivé druhy suši

Při přípravě domácího suši musíme dbát na to, aby všechny suroviny, hlavně tedy ryby, byly čerstvé. Základem dobrého suši je správně uvařená rýže. Nejlépe je použít japonské přísady – rýži nishiki nebo hikari a speciální rýžový ocet mitsukan. Tyto suroviny se samozřejmě dají sehnat i v Česku, ale pohodlně je nahradíte i českými surovinami. Krátkozrnou rýži necháme vařit déle, než jsme zvyklý. Chceme docílit toho, aby rýže byla lepkavá a dala se dobře tvarovat. Místo rýžového octa můžeme použít i klasický český – nesmíme to s ním však přehnat. Neosolenou rýži s octem necháme zchladnout.

Japonci také hojně konzumují mořskou řasu nori. Dělají dobře, nori je totiž bohatým zdrojem vitamínů a proteinů. Nori se používá i při přípravě suši a dá se i levně koupit buď na internetu, v obchodech se zdravou výživou a dokonce je k dostání i v hypermarketech.

Dále budeme potřebovat i sójovou omáčku, pikantní zelený křen wasabi (k dostání i v supermarketech) a kořen zázvoru. Další potřebnou pomůcky, bez které se však také obejdeme, je bambusová podložka. Hodí se především při přípravě suši jménem maki – koleček z řasy, ve kterých je rýže a ryba surumi. Zručnější kuchaři dokáží vyrobit maki i bez podložky, pro ty kteří si na to netroufnout je tu ještě spousta alternativ.

Začneme tedy receptem na suši maki. Ať už podložku vlastníme nebo ne, rozprostřeme na ni řasu nori a na ni navrstvíme tenkou vrstvu rýže. Tu potřeme sójovou omáčkou rozmíchanou s křenem wasabi. Na spodní část poklademe kousky krabích tyčinek, listů špenátů a kousků mrkve. Celé zarolujeme a po čtvrt hodině krájíme na tenká kolečka.

Na přípravu suši jménem nigiri budeme potřebovat rýži, uzeného lososa nebo krevety, ředkvičky a papriku. Navlhčíme si ruce a z rýže vytvarujeme malý hranolek, tak aby uprostřed zůstala malá dutina. Rýži potřeme wasabi křenem a ozdobíme plátky lososa (nebo krevet), ředkviček a paprik.

K přípravě suši temaki si připravíme listový salát (nebo řasu nori), který přehneme na menší trojúhelníček. Ten potřeme trochou wasabi a položíme na něj rýži a plátek lososa a svineme do kornoutku. Můžeme ozdobit plátkem citrónu.

Při výrobě suši musíme vždy pamatovat na to, aby porce byli malé a představovali tak jen jedno sousto. Pro nadšence japonské kuchyně existují i speciální sady miniaturního nádobí na suši. Můžete si tak doba vytvořit dokonalou iluzi Japonska a užívat si chutí Asie!

Pro Senior portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Alena | 06. 03. 2013, 18:45

Hned bych ochutnala. Škoda jen, že je to poněkud náročné na přípravu. V našich zeměpisných šířkách holt věnujeme svůj čas spíše bábovkám, štrůdlům, buchtám či vdolkům. Nikoli zrovna zcela ve prospěch zdraví a štíhlosti...

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému