Kuchaři, co dobyli svět

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
20. 05. 2020
„Holoubata v hovězí polívce uvař, na čtvrtky pokrájej a na kuthánek narovnej. Udělej bílou jíštičku, vlej do ní hovězí polívky, nech trochu povařit a na holoubata proceď, dej trochu citronové kůry, lot tlučeného cukru, trochu květu, nech trochu povařit. Když se to na tabuli dáti má, tu se to citronovou šťávou zacedí. Tak se i kuřata, kůzlata, telecí i jehněčí maso připravovat může.“

Že jsme se zbláznili? Ale kdeže, tak psala nejslavnější česká kuchařka na přelomu 18. a 19. století – Magdalena Dobromila Rettigová. Dnes už by se svou nezdravou, i když pestrou kuchyní, asi nepochodila. Rettigová pozornost zaměřovala na mladé dívky, které zvala k sobě domů. Kromě vaření, konzervování potravin a prací spojených s chodem domácnosti věnovala pozornost i české literatuře, kdy vždy jedna z dívek předčítala či si všechny zpívaly.

Zacestujme si nyní časem a přesuňme se do současnosti, kde se souboje kuchařů z celého světa odehrávají na televizních obrazovkách. Nezní to už tak poeticky, inspiraci tu ale načerpat můžete – třeba u kuchařů z Velké Británie.

Jamie Oliver

Nejznámější z nejznámějších.Televizní kuchařskou show, v níž účinkoval, sledovaly miliony diváků po celém světě. Jeho rodiče vlastnili hospodu, a tak první kuchařské pokusy absolvoval právě v jejich kuchyni. Po absolvování školy se vydal na zkušenou do Francie, poté zamířil zpátky do Británie, a to do hlavního města, kde začala jeho televizní kariéra. Mihl se v dokumentu o restauraci River Café a po jeho odvysílání dostal pět nabídek na účinkování v televizních pořadech.

Šéfkuchař bez čepice je stále reprízovaným pořadem doplněným také o stejnojmennou kuchařku. Vařil jednoduše a s nadšením, bez zbytečných formalit a s lehkostí. Diváky si získal také svým nedbalým vzhledem – neupravené vlasy, džíny, tričko, tenisky. Od té doby rozjel celou řadu projektů – prosazoval zdravější jídlo do škol, domácí přípravu jídla a v projektu Fifteen vybírá do svých restaurací kuchaře ze sociálně znevýhodněných rodin. V současné době se angažuje v kampani proti obezitě.

Gordon Ramsay

U nás méně známý než Oliver, v zahraničí však oblíbený pro svou prostořekost. Drsný šéfkuchař se narodil v shakespearovském městě Stradfordu nad Avonou a patří mezi ty nejlepší na světě. Vlastní tři Michelinské hvězdy, jednu dokonce se svou vlastní restaurací. Ve známost vešel pořadem Pekelná kuchyně, kde si rozhodně nebere servítky, avšak v našich luzích a hájích byl pro nízkou sledovanost z programu stažen. Ramsay má vaření jako rodinný podnik – manželka tohoto skotského perfekcionisty vydává knihy o vaření a také se již objevila v televizi, svůj podnik pak vede společně s tchánem.

Angela Hartnett

Tato žena má s oběma výše zmíněnými muži něco společného. S Jamiem Oliverem je to Řád britského impéria a pro kuchařský svět ji objevil právě Ramsay. Je nositelkou jedné Michelinské hvězdy a do širšího podvědomí vešla díky pořadu Kitchen Criminals. Se svou kariérou začala poměrně pozdě a po boku Gorgona si toho vyslechla více než dost. A protože vyrůstala v Itálii, specializuje se na kuchyň právě této jihoevropské země. 

V českých končinách televizním kuchařským show kralují už notoricky známé postavy. Zdeněk Pohlreich jako odborník na slovo vzatý, jež vyniká nejen schopnostmi, ale také ostrým jazykem. Jiří Babica prezentovaný jako jeho opak – odborníky neuznávaný, avšak u diváctva oblíbený. Za nimi pak Filip Sailer a Ondřej Slanina z pořadu Kluci v akci předkládající recepty chutné, snadné a dostupné – tedy takový kompromis mezi předchozími dvěma kuchaři.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Lipenská

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

lucie.c | 15. 01. 2011, 14:21

Jamieho recepty se hojně usadily i v naší kuchyni - například jeho Jablečný koláč ;) Určitě ho preferuju víc než některé české "kuchařské celebrity". Někteří z nich by raději měli jen vařit a hlavně upravit svůj slovník ;) Článek je moc zajímavý, díky ;)

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému