Maliny – když je ovoce i lékem

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
17. 09. 2020
Maliny – dobrota, kterou milují děti i dospělí. Lze si ji dopřát i při procházce lesem, protože i v této době roste v hojné míře zcela volně podobně jako borůvky, ostružiny či lesní jahody. Keře maliníku je možno s úspěchem pěstovat i v zahradách, protože díky svému „divokému“ původu nevyžadují téměř žádnou péči. Věděli jste však, že pojídáním tohoto drobného ovoce nejen že ulahodíte chuťovým buňkám, ale také budete prospěšní svému organismu?

Ano, maliny se řadí do lichotivého seznamu ovoce, co skvěle chutná a je zároveň prokazatelným lékem na různé neduhy, které člověka trápí. Pozitivně působí však nejen plody maliníku, ale také jeho listy. Na následujících řádcích se dozvíte vše podstatné.

Maliny mlsali už lidé v pravěku

Pokud byste pátrali po tom, jak dlouhou historii mají maliny za sebou, možná byste se velmi podivili. Zjistili byste totiž, že maliny dle archeologických výzkumů těšili chuťové buňky už v pravěku – přesněji v neolitu. Jejich účelné pěstování se však datuje až mnohem později, a to v průběhu 16. století, kdy se o maliník začali více zajímat správci klášterních zahrad. V současné době je tato rostlina oblíbeným inventářem zahrádkářů, není totiž náročná na klimatické i pěstitelské podmínky, je velmi přizpůsobivá. A tak na maliny narazíte při procházce v místním lese i při vysokohorské túře.

Když malina léčí

Výše bylo zdůrazněno, že maliny jsou přírodním lékem. Je tomu tak. Velmi obecně lze malinu považovat za velkého bojovníka proti negativním následkům působením dnešní doby, která je plná stresu, shonu a zvýšené zátěže vůči každému z nás. Červené barvivo ve sladkých plodech malinovníku je zdroj antioxidantů, které pomáhají vyrovnat se s neustálými ataky volných radikálů ze špatného životního prostředí a monotónní nezdravé stravy.

Z vitamínů hraje prim jednoznačně C a A. Díky druhému jmenovanému je možno pravidelným přísunem malin do našeho organismu pomoci očím a předcházet tak různým neblahým změnám. Dále se podílí i na snižování hladiny cukru v krvi, a tak se maliny doporučují lidem postiženým cukrovkou. V neposlední řadě pomáhají tyto plody v boji s onemocněním ledvin, protože jsou močopudné a podílí se tak na správné funkci těchto orgánů. Z minerálních látek stojí určitě za zmínku vápník, hořčík, fosfor či draslík.

Nezapomeňte na listy

Svou důležitou roli sehrávají i listy, které se doporučuje sbírat a sušit, případně jinak zpracovat. Výrazně pomohou při onemocněních dutiny ústní nebo při kožních chorobách. Povětšinou se z listů připravuje čaj, nicméně ani jiné využití není na škodu. Jestli se rozhodnete, že listy maliníku přidáte do své domácí přírodní lékárny, máte nejvyšší čas. Vhodným měsícem k jejich sběru je květen, ale ani nyní nic nepokazíte. Při samotném sušení pak dejte pozor, aby listy výrazně nezměnily barvu. Když se tak stane, dojde k velkému poklesu obsahu všech léčivých látek, co se v listech nachází.

Jak je vidno, maliny jsou dobrý a chutný způsob, jak svému tělu dopřát něco zdravého. Traduje se, že zdravé věci nejsou moc chutné, avšak maliny toto přesvědčení velmi úspěšně vyvrací.

Peo Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému