Norská treska

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 08. 2020
Dnešní článek svým způsobem navazuje na sekci Cestování, ve které jsme Vás seznámili s norskými Lofoty. Zde se podíváme na to, jakým způsobem si připravit celosvětově vyhledávanou norskou tresku, jejíž lov je tradiční obživou právě Norů žijících na tomto souostroví.

Nejprve ale menší exkurz do historie lovu těchto ryb. Ten sahá až do prvního tisíciletí, kdy staří Norové přišli na způsob sušení těchto ryb, a proto je nejprve díky jejich trvanlivosti používali na vlastní mořeplavby, a poté je začali také vyvážet – především do Portugalska, Španělska a Itálie. Tato ryba z gurmánského hlediska patří mezi vyhledávané speciality. Má velmi málo tuku a její maso je tak velmi křehké a libové s decentní slanou chutí. Nahradit se dá mníkem mořským, okouníkem mořským, mořskou štikou nebo treskou tmavou.

A nyní už samotná příprava.

Suroviny: 

4 porce mořské tresky

koření na ryby

hladká mouka

2 lžičky panenského olivového oleje

1 stroužek česneku

šťáva z půlky limetky

lžíce másla

troška oleje

Příprava:

Tresku omyjeme, osušíme a okořeníme kořením na ryby, které na maso přimáčkneme, a obalíme v mouce. Na pánvi rozehřejeme máslo, do kterého přidáme trošku oleje, aby se nepřipalovalo a na něm tresku po obou stranách osmažíme. Do olivového oleje vymačkáme šťávu z limetky, přidáme oloupaný a prolisovaný česnek, zamícháme a hotové porce tresky touto směsí přelijeme. Podáváme s opečenými brambory nebo hranolkami.

Treska by měla pevně držet u kostí a vnější části ryby by neměly být příliš měkké, aby se ryba cestou z hrnce na talíř dostala celá a nerozpadla se. Maso tresky je velmi jemné. Nejlepší chuti dosáhneme tehdy, když jsou po upravení vidět malé bílé částečky (bílkoviny).

Přejeme dobrou chuť.

Pro Senior portál napsal
Oldřich Špok


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

JanaK | 11. 01. 2011, 13:19

Rybičky jsou jídlo, který bych mohla jíst pořád. Škoda, že u nás je to poměrně drahá varianta stravování. :(

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému