Voňavé Vánoce jsou zdravé Vánoce

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
18. 05. 2020
Jsou nejen šťastné a veselé, ale taky krásně voní. Správné Vánoce doprovází zcela charakteristická směs nejrůznějších charakteristických vůní, které zaplaví nejen lidské příbytky, ale které zavětří i ten nejotrlejší odpůrce klidu a míru při průchodu vánočními trhy. Trošku štiplavý odér jehličí doprovází svým aroma především tradiční koření, používané při pečení cukroví i při vaření alkoholických nápojů. O důvod víc vědět, že snad všechna vánoční koření kladně působí i na naše zdraví.

 

Vanilka i skořice pomáhají proti rakovině

Svařák bez skořice? Nemyslitelné. Rezavý prášek i zkroucené trubičky však nejen krásně voní, ale také obecně zlepšují trávení a podporují apetit, mají antibiotické účinky či dokonce prý potlačují rakovinné bujení. Výzkumy vědců na toto téma prokázaly, že skořice dokáže zabránit, aby k rakovinovým buňkám proudil dostatek živin včetně kyslíku, a tak se zastaví či alespoň zpomalí růst nádoru. Je jen přáno všem, aby si to nemuseli ověřovat na sobě v praxi, co lze však jistě vyzkoušet, je ale obranný účinek skořice proti nachlazení a chřipce. Přinejmenším určitě dokáže napomoci k rychlému zahřátí  organismu - takže honem na horké víno nebo punč.

Ani vanilka není jen vonnou, ale neúčinnou součástí tolik oblíbených rohlíčků a dalších lahodných kousků na prostřených stolech. Už staří Aztékové ji používali při přípravě pokrmů s vírou, že povzbuzuje srdeční činnost a vede k celkové obrodě organismu. Svého času sloužila i jako afrodisiakum nebo ke snižování horečky. Ne nadarmo tedy firmy vyrábějící oblíbené kofeinové nápoje nabízejí speciální zimní edice obohacené právě o vanilku...

Dáváte do cukroví badyán? Dobře děláte. Půvabné nepravidelné hvězdičky prý pomáhají proti kašli, zlepšují trávení a odvar z badyánu uklidňuje při kolikách a také mírní projevy revmatizmu. Dnes ho už dostanete koupit bez problémů, ale v době paniky kolem ptačí chřipky ho byl přechodně na trhu dokonce nedostatek. Jak připomíná dokonce i Wikipedie, pro léčivé látky, které obsahuje, se stal přírodní surovinou při výrobě léku Tamiflu. Nyní už ale na jeho místo nastoupila syntetická výroba, takže badyán se vrátil do kořenek.

Miniaturní zrníčka s ocáskem – anýz  - zlepšují náladu, rovněž působí proti nachlazení a kašli, aktivují nervový systém a zapomenout by na ně neměly ani kojící matky, neboť podporují vylučování mateřského mléka. Současně také anýz uklidňuje, napomáhá relaxaci a dokonce se podává jako čaj lidem trpícím nespavostí.

Výše uvedené řádky si určitě nekladou nárok na úplnost. Nějaká vánoční ingredience může samozřejmě chybět. Poslání babek-kořenářek je ale jasné: nedělejte si hlavu, když sníte o dva vanilkové rohlíčky navíc a vypijete pár pohárků svařeného vína. Je to na zdraví a zlé jazyky ať se usuší.

Pro Senior portál Jiřina Hegerová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému