Žampiony nejen pro vegetariány

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
18. 01. 2020
Žampiony. Zdánlivě obyčejná zelenina, která však skrývá mnoho možností pro přípravu skvělých jídel. A nemusí se jednat jen o vyloženě zeleninové pochoutky, o čemž se přesvědčíte v následujícím článku.

Žampiony se v našich končinách pěstují již od 17. století. Tenkrát však ještě nevypadaly jak ty dnešní, ty byly vyšlechtěny až o tři staletí později. Původně měly krémovou až hnědou barvu a výběrem těch nejlepších nakonec vznikly sněhově bílé, jež nacházíme na pultech dnes. Jejich hlavní výhodou je menší náklonost k chorobám a delší trvanlivost. Jak už to tak ale bývá, pozitivní vývoj musel zanechat někde negativní následky. Vyšlechtěné žampiony mají méně výraznou chuť než jejich předchůdci. V současnosti už opět lze sehnat i houby s hnědými kloboučky, povětšinou se jedná o výrobek s přívlastkem bio.

Bílé žampiony si díky jejich nenáročnosti můžete vypěstovat sami doma. Jednoduše zakoupíte substrát a poté už jen čekáte. Nepotřebují ani světlo, jsou schopné vyrůst i v tmavých podmínkách. A protože zeleniny není nikdy dost, pusťte se do přípravy pokrmů ze žampionů!

Žampiony versus slanina

Zajímavá kombinace chutí, že ano? Ale je to jednoduché a báječné. Očištěné žampiony (stačí otřít klobouk a seříznout nožku) zabalte do slaniny. Zapékací misku vyložte plátky brambor, posolte a opepřete. Další ingredience pak můžete přidávat podle toho, jak máte zapečené brambory rádi: vajíčko, další druhy zeleniny a tak dále. Mezi brambory vložte žampiony se slaninou a vše zasypte nivou. Nechte zapéct a nezapomeňte si nechat chutnat!

Žampiony na grilu

Houby využijete i při letních grilovačkách - buď jen tak samotné nebo jako příloha k masu. Před grilováním je potřete marinádou z hořčice, sójové omáčky, oleje, grilovacího koření a pepře.

Jinou variantou mohou být žampiony grilované s pestem a kouskem sýra.

Plněné žampiony

Čím naplnit kloboučky žampionů? Těch možností je snad nekonečno. Co třeba špenátem, pro masožrouty cibulkou, uzeninou a sýrem nebo mletým masem? Lehká verze „po italsku“ může obsahovat třeba sušené žampiony, česnek a mozzarellu.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému