Víno&zdraví - mýtus nebo pravda?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 11. 2020
Že si večer rádi posedíte u sklenky vína a nevíte, zda jeho pravidelnou konzumací vědomě nezkracujete život? Toť otázka, která jistě trápí mnoho Čechů, kteří svůj rádi zakončí dvěma deci kvalitního červeného či bílého. V následujícím článku zkusme vypátrat, zda pravidelná konzumace vína léčí či spíše naopak.

Vliv vína na zdraví lidského organismu je zkoumán už po staletí, avšak teprve moderní biochemické postupy umožnily objektivní výzkum. I přesto však nejsou vědci v odpovědi na tuto otázku jednotní – přece jen těžko udělat obecný výstup, když každé víno je jiné, jinde bylo vypěstováno a jinak bylo zpracováno.

Víno obsahuje kolem 600 druhů látek, které jsou důležité pro fungování lidského organismu a které případně i ovlivňují činnost orgánů. Jsou to hlavně voda, alkohol, cukr, kyseliny, rostlinná barviva, vitamíny, enzymy, minerální látky a polyfenoly.

Voda ve víně pochází výlučně z hroznů a protože je přefiltrována rostlinou, neobsahuje choroboplodné bakterie. Při správném skladování neobsahuje bakterie ani samotné víno. Nebezpečný ve velkém množství však může být ethanol, tedy alkohol a ten by správně vyrobené víno mělo jistě obsahovat. Alkohol se může podílet na vzniku rakoviny a zvýšeném cholesterolu.

Cukr obsažený ve víně je přírodní hroznový cukr, tedy glukóza. Obsah cukru ve víně může být skoro nulový v případě suchého vína – podle moderních studií pomáhá pití suchého vína snižovat riziko vzniku cukrovky (až o 60%) a u diabetiků snižuje riziko infarktu. V případě polosladkých a sladkých vín mohou mít cukrovkáři problém a je třeba k tomuto faktoru přihlédnout.

Víno obsahuje tři hlavní kyseliny – mléčnou, vinnou a jablečnou. Ani u jedné z těchto kyselin nebyly zjištěny nežádoucí účinky. Kyselina mléčná, která je vlastně přeměněnou kyselinou jablečnou, má dokonce antibakteriální účinky. Avšak tyto, stejně jako jiné kyseliny, mají negativní vliv na zubní sklovinu.

Flavonoidy jsou soubory asi 60 látek, které mají prokazatelně pozitivní vliv a srdce a cévy. Pomáhají předcházet infarktu a mozkové mrtvice. Stejně prospěšné jsou i antokyany – ty mají dobrý vliv na rakovinové buňky střední velikosti, které mohou dokonce ničit a vykazují také příznivý vliv na relaxaci aorty.

Dále víno obsahuje enzymy, které zpomalují stárnutí, dále pak minerální látky jako jsou hořčík, draslík a vápník a polyfenoly, které působí jako antioxidanty. Tokajská vína obsahují i velké množství vitamínu E.

Vína mohou kromě přírodních látek obsahovat i příměsi, jejichž přítomnost je umělá nebo nežádoucí. Hlavní z těchto látek je oxid siřičitý, který je avšak jedinou povolenou látkou, kterou je dovoleno v Česku vína konzervovat. Pro zdravého člověka nepředstavuje oxid siřičitý riziko, nebezpečný může být pro alergiky.

Diskutovanou otázkou je také množství vína, které je vhodné konzumovat. Podle nejnovějších průzkumů se hovoří o dávce lehce vyšší než je 200 ml denně. Jako bezpečné množství alkoholu uvádí Dr. Nešpor 16g pro ženy a 24 g alkoholu pro muže, což odpovídá 160 ml a 240 ml běžného 12%  vína denně.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému