Vyžadujte kvalitní plastová okna a nenechte se napálit

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 07. 2020
Plastová okna lze v dnešní době vidět na mnoha typech domů. Mohou za to nepopíratelné výhody, které tento moderní druh oken charakterizují. Každý majitel se totiž může těšit z toho, že jeho investice se díky dlouhé životnosti vyplatí. Pokud se chystáte i vy na výměnu svých starých oken za nová – plastová, pak vám mohou následující řádky přinést užitečné tipy, jak se v pestré nabídce trhu orientovat a nenapálit.

Trh s plastovými okny zažívá již několikátý rok po sobě opravdový "boom". Výrobci i dodavatelské firmy se předhánějí v nabídkách a snaží se potenciálního zákazníka přesvědčit, že není lepšího řešení než právě jejich. Nikdy však nezapomeňte na to, že základem jsou vaše přání a potřeby. Jen tak se vám nemůže stát to, že váš dům bude zdobit drahé okno, jehož veškeré vlastnosti ani nevyužijete.

Heslo „důvěřuj, ale prověřuj“ zde platí dvojnásob

Kompletní výměna oken v bytě či domě není rozhodně levnou záležitostí. Věnujte tedy zvýšenou pozornost informacím o společnosti, u které chcete vytvořit zakázku, tedy dát své peníze. Prověřujte, nejlépe na internetu, reference, jaké za jménem společnosti stojí. Dejte si tu práci a pročítejte diskuze, fóra a plastovým oknům věnované stránky. Občasná a zdravá kritika je pochopitelná, ne vždy se vše povede, přeci jen za vším stojí člověk a ten není neomylný. Pokud se však stížnosti na firmu kumulují a nikde není nastíněno žádné adekvátní řešení, porozhlédněte se jinde, byť už nabídka nebude tak levná.

Šizený materiál bohužel nebývá výjimkou

Nabízené profily oken prozkoumejte. Odborníci důrazně neodporučují pořizovat si okno, které je vytvořeno ze dvou vrstev – vrchní bíle a spodní tmavě šedé. Tomuto materiálu se říká recyklovaný plast, a pokud vám dodavatel nebude chtít ukázat řez okna, nebo cena za okno bude nápadně nízká, pak je důvod být na pochybách. Kvalita okna je dána i hloubkou profilu, která by měla být optimálně u 5ti komorového okna 70 milimetrů. V neposlední řadě sledujte i izolační dvojsklo, jeho šířku a odstupy. Tyto hodnoty by měly činit 4 milimetry jako tloušťka skla, 16 milimetrů mezery a opět 4 milimetry silné sklo.

Opomíjené kování

Kování okna nebývá tak často řešeno, obecně se však doporučuje, aby kování vedené po celém obvodě okna mělo velký počet uzamykatelných bodů. Sledujte tedy tuto hodnotu v popisech daného kusu a ptejte se a konzultujte tyto počty se zástupcem firmy, která vám okno dodá. V neposlední řadě je třeba, aby kování bylo bezpečnostně uzpůsobeno případné chybné manipulaci s klikou a celým systémem otevírání a zavírání.

Plastová okna lze vybírat na základě mnoha parametrů, nemělo by se zapomínat ani na stáří a typ stavby, kam jsou určena. Dům, kde se nachází vysoká vlhkost, potřebuje jiná okna než byt, který je suchý. Přistupujte tedy k případné koupi obezřetně a nechte si poradit od nezávislých odborníků, tak budete mít jistotu, že obdržíte okno, které jste skutečně chtěli.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Ferda | 27. 07. 2011, 06:54

Veliký sortiment zboží na http://www.ok-plast.cz/

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému