Babí léto je tady!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
06. 01. 2021
Léto už pomalu ale jistě končí. Letos by možná mnoho z nás řeklo, že to ani to pravé léto nebylo. Ale jak už to tak vypadá, užijeme si teď krásného babího léta. I meteorologové předpovídají docela příznivé předpovědi, takže se možná máme na co těšit.

A co je vlastně to babí léto?

Mnohdy je také nazýváno jako pozdní léto. Je to období, kdy bývá delší sucho, slunečno a teplo. Jedná se o přelom léta a podzimu. Pravdou je, že počasí se již schyluje spíše do toho podzimního, ale letní záblesky se také ještě snaží vybojovat si svůj prostor. Noci a rána bývají již poměrně chladné a také se ráno vyskytují mlhy, jejich trvání během dne se s blížícím se podzimem postupně prodlužuje. Babí léto vzniká díky rozsáhlé tlakové výši nad evropským kontinentem. Babí léto podle klimatologů trvá přibližně od druhé poloviny září do začátku října. Ale nedá se to říci takhle určitě. Každoročně se délka babího léta střídá v různém rozsahu.

Mnoho z nás se každoročně zamýšlí nad původem názvu pro toto období. Název je odvozen od volně poletujících pavučin drobných pavoučků, které lidem v minulosti (i dnes) připomínaly „babské“ vlasy.

V tomto období můžeme v přírodě pozorovat mnoho krásných úkazů a zajímavostí. Pokud si ráno přivstaneme a není zrovna mlha, můžeme pozorovat zajímavé zbarvení východu slunce. I mlha občas vytváří zajímavé jevy, které jsou ideálním zdrojem inspirace pro fotografy a umělce. Příroda se už začíná zbarvovat do barev podzimu, a proto není nic krásnějšího, než vyrazit třeba do lesa a užívat si této barevnosti jak na stromech, tak všude okolo.

Fungování lidského organismu v tomto období

Babí léto má ale také své stinné stránky. Většinou se jedná o období, kdy se velmi intenzivně mění teploty – přes den je například teplo a slunečno a jakmile zajde slunce, velmi se ochladí a teplota klesne. To mnohdy není dobré pro náš organismus. Proto je nutné dodržovat životosprávu a správně se oblékat. Pro lidský organismus není úplně ideální, pokud často střídá teplotní rozdíly. Je to ideální způsob pro rozvoj virových onemocnění a infekčních nemocí. Proto bychom ani v tuto dobu neměli zapomínat doplňovat vitamíny a další látky.

Toto období je také ideální pro aktivní odpočinek, neboť není příliš teplo. Můžeme provozovat různé sporty, jako je cyklistika, běhání, jogging. Je nutné ale dodržovat také pravidelný pitný režim, neboť pokud sportujeme, tak i v chladnějších dnes se potíme a musíme doplňovat tekutiny.

Pokud stále přemýšlíte, že byste chtěli začít sportovat, není ideálnější chvíle. Stačí třeba začít rychlou chůzí po ránu. Nebo si dříve přivstat a jít se projít, nadýchat se čerstvého vzduchu a dodat si energii. Uvidíte, jak se vám potom bude lépe pracovat i v obyčejné kanceláři. A pokud si říkáte, že nemáte chuť ani čas ráno na takové činnosti, stačí, pokud třeba místo MHD pojedete do práce na kole, nebo pěšky. Pěšky nemusíte jít celou cestu, stačí třeba vystoupit o zastávku nebo dvě dříve a cestu dojít. Uvidíte, že budete čilejší, odpočatější a mozek vám bude lépe a rychleji pracovat.

Babí léto nabízí spoustu možností, jak si užít mnohdy už i pošmourné dny. Stačí se pouze rozhlédnout a malinko popřemýšlet, co by se dalo podniknout. Možností je spousta…

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému