Běh – u nás stále podceňovaný sport

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
02. 01. 2020
Patříte také k lidem, kteří si rádi natáhnou lehké tenisky a obětují pár minut dne zdraví? Pokud ano, tak jste se už určitě potkali s mnoha nechápavými pohledy a širokými úsměvy. Možná si už někdo i trochu poťukal na čelo, když vás spatřil.

Bohužel u nás, zejména v menších městech, se pořád hodně obyvatel dívá na běžce jako na menší blázny,.lLdi mírně psychicky labilní, kteří si nedokážu najít lepší způsob, jak trávit svůj volný čas. Jak jen se mohou dobrovolně tak ničit, když v televizi zatím dávají tolik dobrých seriálů, říkají si určitě v duchu. Nedokážou pochopit, že člověk nemusí být vrcholový sportovec, když si chce dopřát trochu pohybu a starat se o svoji kondici. A už vůbec nejsou schopni uvědomit si, že takový pohyb může sebou přinést i radost.

Ještě daleko zaostáváme za západními krajinami, kde se lidé hrdě přehánějí v centrech měst. V Paříži střetnete uhánějící běžce přímo pod Eiffelovkou či v okolí Louvru. A nikdo se příliš nezamýšlí nad tím, že by dělali něco zvláštního nebo divného či dokonce bláznivého.

Patříte k ranním běžcům, kterým skorý výběh dodá energii na celý den? Nebo k večerním, kteří se rádi proběhnou a vybijí zbytek své energie, aby se jim lépe spalo? Ať už tak nebo tak, při běhu, skoro jako při všem v životě, je potřebné dodržovat určitá pravidla.

    Před samotným sportováním by člověk měl myslet na své zdraví a pořídit si kvalitní boty, ve kterých nebudou trpět jeho chodidla a které zmírní tlak na klouby kotníků a kolen. Právě ty dostávají při běhu nejvíc zabrat.

Běžci by měli zároveň dbát o dostatečný příjem tekutin. Před během je vhodné doplnit tekutiny tak, aby bylo tělo dost hydratované, avšak není dobré se příliš „přepít“. Veliké množství běžců tvrdí, že se jim neběhá pohodlně, když před během pili příliš. Jiní si raději nosí vodu sebou a osvěžují se během sportovního výkonu.

Velmi důležité je taktéž dýchání. Je vhodné vdychovat zároveň nosem i ústy. Takto se do plic dostane mnohem víc kyslíku. Měli bychom dýchat bránicí i břichem, ne jenom hrudí. Vydychovat se má ústy. Musíme se pokusit o co nejplnější výdech.

Sportující by měli myslet i na ochranu před sluncem. Mnoho outdoorových sportovců nemá na pamět, že slunečné paprsky, jímž se pravidelně vystavují mohou mít škodlivé účinky.

Myslíte si,  že vás to nebude bavit? Běh si můžete udělat vždy jiný a pořád zajímavý. Každý den si můžete vybrat jinou trasu, nebo jinou rychlost. Střídejte sprint s poklusem nebo si běh zpříjemněte hrami. Vyběhněte do lesa a kličkujte mezi stromy. Nemáte v okolí les? Počkejte si na déšť a hned  po dopadnutí poslední kapky si nasaďte mp3 přehrávač a snažte se vyhýbat kalužím. Běh tak bude náročnější a zároveň i zábavnější. Pokud samozřejmě vydržíte zmatené pohledy  lidí kolem vás.

Nebo jen zavolejte svého kamaráda a pomluvte ostatní přátele. Pokud správně dýcháte a nepřeceňujete své schopnosti, měli byste být schopný vést normální rozhovor.

Zkuste to a možno časem pochopíte, proč běžci letí k cílu, i když ho už někdo dosáhl před nimi. Ne kvůli vítězství, ale pro ten nádherný pocit ze samotného běhu.

Pro Senior portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Charrlie | 03. 01. 2011, 21:13

Článek opravdu zajímavý... :-) já teda dávám přednost třeba plavání kolektivním hrám...  podle mě je při tom větší zábava a více se příjemně unavím ;-)

sum.ap | 03. 01. 2011, 21:04

Běhat s někým druhým je sice fajn z hlediska motivace, ale často to spíše svádí k "flákání," když tam není opravdu to nadšení a silná vůle:-)

Já si dovolím nesouhlasit s informací v článku, že by se před během měly doplnit tekutiny. Pokud se někdo chystá běhat, měl by pít tak, aby před během nebylo třeba nějak víc zaplňovat žaludek - ty následky by mohly být dosti nepříjemné, což také množství běžců jistě potvrdí (platí to i s jídlem):-)) Z mojí zkušenosti ani při samotném běhu není vhodné nějak extra pít, raději jen vyplachovat ústa...

Barbora | 03. 01. 2011, 11:30

Já osobně tedy běhat nebudu, i kdyby to bylo jakkoliv zdravé... Vůbec přitom totiž nemám ten nádherný pocit, jak je psáno výše... Přijde mi to nuda, možná snad jít si zaběhat s někým druhým, ale samotná...

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému