Jak na dentální hygienu?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
31. 01. 2021
Trápí Vás při každé návštěva zubního lékaře bolest způsobená vrtáním zubů a podobných zákroků? Možná byste měli věnovat více času prevenci. A s tím vám rádi poradí dentální hygienisté. Jaké jsou jejich služby, si představíme v následujícím článku.

Dentální hygiena jako obor

Dentální hygiena je dynamicky se rozvíjejícím oborem preventivní stomatologie. Do svého programu zahrnuje dentální hygiena nácvik správné domácí péče o chrup. Každý, kdo navštíví ordinaci dentálního hygienika je seznámen s příslušnými pomůckami vhodnými k jeho typu chrupu a podstoupí řádnou instruktáž, co se domácí péče o zuby týče.

Až do nedávna stačil na péči o zuby klasický zubní lékař, který na preventivních prohlídkách zařídil vše, co je nutné pro zdravé zuby. Před několika lety se však rapidně začínal rozvíjet obor dentální hygieny, který se zaměřuje na prevenci vzniku zubních onemocnění. Přebírá tak část povinností klasických stomatologů. Pokud máte zájem na tom, aby váš chrup byl opravdu zdravý, měla by být prvním krokem právě návštěva ordinace dentálního hygienika. Následovat by měla správná a důkladná domácí péče a návštěva zubaře pak jen stvrdí vaše úsilí a dobře vykonanou práci.

V ordinaci

Ordinace dentálních hygieniků jsou již po celé republiky. Tyto ordinace jsou soukromé a často jsou součástí center péče o chrup, ve kterých najdete jak klasické stomatology, tak třeba i oddělení zubní chirurgie. Při návštěvě dentálního hygienika vás čeká především dokonalé odstranění zubního plaku zubního kamene v celé ústní dutině. Následuje pečlivá instruktáž správné péče o chrup, kde se seznámíte s pomůckami k tomu určenými a zdokonalíte se v základních principech péče o zuby.

V ordinaci vám také pomůžou s výběrem správného zubního kartáčku, mezizubních kartáčků, nití, past na zuby a ústních vod. Ty vám často mohou ulevit od problémů, jako je například přílišná citlivost zubů. A v době, kdy jsou jen kartáčky děleny na několik různých kategorií a typů, se rada jistě hodí.

Základní pravidla

Jak již bylo řečeno, prací zubního hygienika je čištění zubů, nikoliv jejich vrtání a trhání. Zmiňme si zde pár základních principů správné dentální hygieny:

  1. Nejdůležitější je pravidelnost a důkladnost čištění alespoň dvakrát denně. Ráno by se chrup měl čistit po snídani, večer před spaním.
  2. Doma čištění se pohybuje mezi 2 – 3 minutami. Není však důležitá doba čištění, ale správná technika.
  3. Čištění mezizubních prostorů není nutné provádět po každém čištění. Naopak je vhodné jej provádět pouze večer a to za pomocí malých mezizubních kartáčků a zubních nití.
  4. Co se výběru zubního kartáčku, pasty a dalších přípravků, měl by se člověk vždy poradit s odborníkem. Vyvarujete se tak tomu, aby jste při každém čištění zubů zažívali nepříjemné pocity, někdy i bolest.

Zda vám tedy záleží na zdravém a hezkém chrupu, neváhejte a objednejte se na konzultaci k dentálnímu hygienikovi. Zuby, kterým je věnována dostatečná péče, jsou nejen čisté, ale i zdravé!

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému