Jak si odpočinout? No přece v lázních

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
02. 03. 2020
Kdo by neměl rád si jen tak odpočinout ve vířivé vaně či na masáži. Odpoledne se pak vydat na procházku do parku a napít se minerální vody. Přesně takový program bývá v lázních. A těchto zařízení je v České republice celá řada, takže je opravdu z čeho vybírat.

Nejznámějšími českými lázněmi jsou samozřejmě Karlovy Vary. Počátky veřejného lázeňství jsou zde doloženy už od roku 1580. Nyní je v Karlových Varech aktivně využíváno dvanáct pramenů, jejichž teplota je 42 až 72 stupňů. Nejznámější pramen Vřídlo tryská až do výše patnácti metrů. Hlavní léčebné zaměření karlovarských lázní jsou onkologická onemocnění, trávící ústrojí a metabolické poruchy. Lázně ležící v západních Čechách nabízejí vynikající léčebné podmínky i kulturní vyžití. Největší akcí bývá Mezinárodní filmový festival.

Dalšími lázněmi v Severozápadních Čechách jsou Mariánské lázně, Františkovy lázně, lázně Jáchymov, Kynžvart, Teplice, Dubí, Mšené a Klášterec nad Ohří.

Především na pohybový aparát jsou zaměřeny lázně v Třeboni. Zde se počátek lázeňství váže k roku 1883, ale rozvoj byl pomalejší, takže až v roce 1960 získala Třeboň status lázeňského města. Dalšími lázněmi v Jihozápadních Čechách jsou Konstantinovy lázně, lázně Bechyně, Vráž a Nové Hrady.

Také v Severovýchodních Čechách se nachází několik lázní  - Jánské lázně, Kundratice, Bělohrad, Velichovky. Známější jsou lázně Libverda  - zaměřené na oběhové ústrojí, pohybový aparát a neurologické a psychiatrické nemoci  - a lázně Bohdaneč určené na pohybový aparát.

Lidé s onemocněním srdce a oběhového systému a dále s poruchami metabolismu jezdí do lázní v Poděbradech. Ve městě vzdáleném padesát kilometrů od Prahy byl pramen pitné vody objeven teprve v roce 1905. Ve Středních Čechách jsou i lázně Toušeň.

Také na Moravě a ve Slezsku je mnoho lázní. V oblasti Vysočiny a Jižní Moravy jsou to lázně v Hodoníně a Lednici. Na střední Moravě jsou nejznámější lázně v Luhačovicích. Místní prameny zde začali využívat již v sedmnáctém století potomci uherského aristokrata Ference Serenyiho. Lázně nacházející se asi dvacet kilometrů jihovýchodně od Zlína jsou určeny pro léčení onkologických onemocnění, onemocnění trávícího ústrojí a také pro metabolické poruchy a dýchací poruchy.

Dalšími lázněmi na střední Moravě jsou lázně Ostrožská Nová ves, Slamnice, Teplice nad Bečvou Kostelec u Zlína, Bludov, Velké Losiny, Lipová, Jeseník a Zlaté Hory. Na Moravskoslezsku jsou ještě lázně Darkov, Karlova Studánka a Klímkovice. 

Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková

 

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

dubik21 | 28. 03. 2013, 17:18

Prosím o vyplnění dotazníku k mé bakalářské práci na téma "Volný čas a cestování seniorů". Pokud je Vám 60 let a více, moc byste mi pomohli jeho vyplněním. http://volny-cas-a-cestovani-senior.vyplnto.cz/

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému