Jaké jsou léčivé účinky kopřivy?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 06. 2020
Kopřivy netěší nikoho, kdo do nich omylem zahučí při procházce v přírodě, na druhé straně je to zeleň, která v sobě ukrývá mnohá zdravá tajemství. Již naše prababičky vařily čaj z kopřiv, dnes není výjimkou, když je kopřiva přídavkem do zdravého zeleninového salátu. Co jsou kopřivy zač a s čím nám mohou úspěšně pomáhat?

Kopřiva je souhrnný název pro rod rostlin z čeledi kopřivovitých. Pro žahavé chlupy, kterými jsou pokryty listy těchto rostlin, zná kopřivu běžně i každé malé dítě. Vždyť kdo nezažil ten svědivý pocit po „žehnutí“? Možná právě přemýšlíte nad tím, jak vznikají následné svědivé pocity. Vysvětlení je zcela jednoduché. Chloupky, které se nachází na povrchu lístků, se při styku s pokožkou uvolní a zabodnou se právě do ní. V těch místech pak vzniká nepatrné potrhání kůže, které způsobí bolestivě svědivý pocit. V tuzemsku se setkáme nejčastěji s kopřivou dvoudomou a s kopřivou žahavkou, na některých místech Moravy pak ještě s kopřivou lužní, která se ale vyskytuje velmi sporadicky.

Kopřiva jako pomocník v boji proti kožním problémům

Velmi často jsou léčivé účinky kopřivě připisovány v otázkách boje s různými kožními onemocněními. Ekzémy, vyrážky a zánětlivé reakce na kůži, to všechno jsou nepříjemnosti, s jejichž odstraněním může pomoci právě kopřiva.

Obecně jsou kopřivě přisuzovány vlastnosti, které efektivně pomáhají čistit lidský organismus, od čehož se odvíjí všechny úspěchy spojené s užíváním kopřivy. Podílí se též na mírnění prostatických a menstruačních problémů.

Jak ji konzumovat a zpracovávat?

Přichází na řadu otázka, jak vlastně kopřivu konzumovat. Již v úvodu bylo nastíněno, že je hojně využívána jako čaj či přídavek do salátů. Je tedy jasné, že se zpracovávají listy této rostliny. Můžete je buď sušit, nebo používat čerstvé, výjimkou není ani tepelná úprava, kdy se z kopřiv může uvařit příloha podobná špenátu.

Ani kořen nemusíte nechat ladem

I když se využívá převážně lístků, výjimkou není ani zpracování kořene. Není to až tak obvyklé, ale jestliže máte při ruce dobré rukavice a rýč, můžete kopřivu vykopat, její kořen důkladně očistit, nakrájet a naložit do nádobky se čtyřicetiprocentním alkoholem. Po 14 dnech vznikne tinktura, kterou je potřeba přelít do nádobek z tmavého skla. A k čemu je dobrá? Podporuje růst vlasů. Pokud se tedy potýkáte s přílišným vypadáváním vlasového porostu, může být tinktura z kopřivy vítaným řešením, jak růst vlasů podpořit.

Kopřivy jsou pro někoho plevelem, pro jiného bylinkou, která pomůže tam, kde chemické prostředky selhávají. Každý si na ní může najít to své, i když je pravdou, že avizovaný kopřivový čaj nemusí zrovna každému chutnat. Pokud však tuto nepříjemnost překonáme a budeme si ho dopřávat třikrát denně, můžeme se dočkat nejen detoxikace organismu, ale také celkové zlepšení činnosti ledvin. 

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému