Migréna - (ne)obyčejná bolest hlavy

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 07. 2020
Bolest hlavy patří k nepříjemnostem, která se navíc projeví v tu nejméně vhodnou chvíli. Jestliže bolest provází i doprovodné problémy jako je světloplachost, pocit na zvracení a bolest kolem žaludku, pak hovoříme o migréně, kterou trpí mnoho lidí různého věku.

S migrénou se někdy za život setká téměř každý z nás, statistiky však ukazují, že nejvíce postihuje ženy mladšího věku. Nejen ty tak poznají všechny nástrahy tohoto chronického onemocnění, kterému jde naštěstí aspoň částečně předcházet.

Migréna, to není jen obyčejná bolest hlavy

Migréna se od „obyčejné“ bolesti hlavy rozezná jednoduše. Provázejí ji velmi nepříjemné příznaky. Takže jestli vám doslova třeští hlava, máte u toho pocit, že budete zvracet a každý zvuk nebo přílišné světlo vás doslova zničí, můžete si být téměř jisti, že jste se právě stali obětí nenáviděné migrény.

Ta se dělí do dvou typů – s aurou, nebo bez aury. Migréna s aurou znamená, že po prvotních příznacích blížící se migrény, které se nazývají prodromy, se před očima objevují krátké záblesky, nepatrné blikání apod. Tento stav obvykle trvá zhruba několik vteřin až minut. U migrény bez aury je celý průběh ochuzen o zmiňované záblesky, kdy po prvotních příznacích (prodromech) přichází už samotná palčivá bolest. Ta však taky není, bohužel, ledajaká. Povětšinou je identifikovatelná jen v určitých částech hlavy, s pocitem, že vychází a bodá z oblasti „za okem“., vyráží do spánků apod. A co je nejhorší – migréna může člověka potrápit nejen několik hodin, ale až několik dní, aniž by cokoliv ubrala z intenzity bolesti.

I když je dnešní medicína na velmi vysoké úrovni, příčina vzniku migrény není až tak objasněna, protože neexistují laboratorní ani jiné vyšetření, které by její přítomnost potvrdily či vyvrátily. Naštěstí zkušenosti lékařů a pacientů umožňují tuto nemoc určitým způsobem monitorovat a lze tak nalézt cesty, jak se jí alespoň nějak bránit.

Prevence je nejlepší způsob, jak na migrénu vyzrát

Když už migréna zaútočí, je velmi těžké její projevy omezit natolik, aby nás neobtěžovaly v normálním životě. Úspěšná léčba je tedy zakořeněna spíše ve vyvarování se tomu, aby se bolest spustila. Samozřejmě existují různé léky, které akutní záchvat poměrně účinně potlačí. Jsou to běžně dostupná analgetika, které mohou, ale nemusí, od bolesti ulevit.

V rámci prevence je doporučován kvalitní spánek, psychická pohoda a celkové nepřetěžování se. Pokud postupně zjišťujete, že migrénu vám vyvolává hluk nebo například hladovění, je dobré vyhnout se místům a situacím, kde by na vás právě hluk působil, nebo byste se nemohli najíst, když byste potřebovali.

Jak je vidno, základem je skutečně snaha cítit se dobře, i když to jde v dnešní hektické době, kdy na nás na každém kroku číhají nástrahy stresových situací, velmi těžce. Najděte si proto na každém dni něco pozitivního a nedejte šanci žádným neduhům. Sledujte signály, které k vám vysílá vaše tělo a začněte se mu věnovat včas, abyste se mohli postavit čelem všem trápením, které s sebou, třeba právě migréna, přináší.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému