Migrénu mohou lékaři i operovat

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
05. 03. 2020
Nesnesitelné bolesti hlavy, zvracení, absolutní apatie a neschopnost udržet vůbec otevřené oči. Každý, kdo byť je jedinkrát v životě zažil útok migrény, ví, o jak nepříjemné onemocnění jde. Málokdo však už ví, že i migréna jde v některých případech operovat.

Úporné bolesti hlavy ničí nemocným život

Čtyřicetiletý muž z Moravy bojoval s migrénou už více jak jedenáct let. Po celou tu dobu ho vysilovaly úporné bolesti, které již nebylo možné ovlivnit a držet pod kontrolou ani léky. Migréna snížila i jeho šance na pracovním trhu a ovlivňovala zásadně kvalitu jeho života. Pomoc nakonec našel ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, kde jako první moravský pacient podstoupil v lednu 2013 operaci. Neurologové spolu s odborníky ambulance bolesti Anesteziologicko–resuscitační kliniky se rozhodli pro tzv. okcipitální stimulaci.

Okcipitální stimulace je léčebná metoda řazená mezi neuromodulační léčbu, kdy je k utlumení bolestí používán průchod elektrického proudu, zpravidla voperovanými elektrodami napojenými na zdroj elektrického proudu (stimulátor). "Při okcipitální stimulaci je elektroda nebo elektrody voperována do týlní oblasti. K výkonu jsou indikováni především pacienti s obtížně léčitelnou okcipitální neuralgií, migrénou, tzv. cluster headache. Vhodná je pro pacienty s intenzivní bolestí, kteří nereagují na standardní analgetickou léčbu,“ upřesnil lékař Marek Hakl z ambulance bolesti ARK.

Podobný zákrok nelze sice praktikovat u každého z nemocných, určitě je však dobré o této možnosti vědět a popřípadě se informovat u odborníků. Podobnou operaci nabízejí i některé pražské nemocnice.

Přesná příčina, která migrénu vyvolává, není známa. Podle odhadu však tímto chronickým onemocněním trpí až dvacet procent žen a kolem šesti procent mužů. Přestože někteří stále nad stížnostmi nemocným mávají rukou a mají tendenci jejich útrapy snižovat, faktem je, že i když migréna není nemocí ohrožující život, jde o chorobu velmi omezující.

Většina nemocných absolvuje svůj první záchvat v období dětství a dospívání, kolem padesátky výskyt migrény – hlavně u žen – klesá. Frekvence záchvatů je různá, někdo prožije jeden za celý život, u někoho je výskyt častější. Mezi záchvaty se lidé cítí zcela zdraví a jsou bez komplikací. Varováním před blížícím se atakem bývá u některých nemocných tzv. aura – abnormální funkce některého ze smyslových orgánů. Nemocní mají například rozmazané vidění, vidí blikající světla, nebo cítí třeba mravenčení v končetinách. S nástupem bolesti hlavy aura ustoupí.

Pro Senior Portál napsala Jiřina Hegerová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Pepa | 28. 01. 2013, 13:53

Migrénou naštěstí netrpím, ale teda je fakt to s těma zvířatama. Můžu potvrdit sám, že můj kocour čikin, když třeba přijdu večer z hospody, kde si dáme s chlapama třeba těch tři čtyry piva, pak usnu, a když se probudím, leží mě pomalu rovnou na hlavě. No a taky mám pocit, že mi to pomáhá zvlášť poránu. Připadám si čerstvější.

 

Alena | 28. 01. 2013, 13:36

Zaplaťpámbůh, je mi šedesát, ta strašná migréna, o které jsem slyšela, mne asi nikdy úporně netrápila. Ale bolesti hlavy se dostavovaly a dostavují, některé věci jí také napomáhají, např. čokoláda, alkohol, mastná jídla apodobně. Jedna moje známá tvrdí, že kromě nutných prášků proti bolesti pomáhá přítomnost její kočky. Ta jakokdyby věděla, že něco přichází, umístí se poblíž její hlavy a začne vrnět. Možná že rozpozná nějaké cizí energetické impulsy, či rozlišuje změny barev její aury. Nevím, ale možná by stálo za to vracet se ke svým živočišným souputníkům a více jim porozumět... 

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému