Pohyb v zimě – vyzkoušejte nordic walking!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
29. 07. 2020
Přes léto máme pohybu dostatek, protože krásné počasí láká do přírody k procházkám nebo alespoň na zahrádku. Se sychravým počasím pohybu ubývá a člověk se cítí unavenější. V dřívějších dobách předkové automaticky snižovali příjem potravy, to už ovšem v dnešní době neplatí. Jak se tedy i přes zimu udržet fit a nepřibírat?

Pohyb v zimě má sice svá specifika, ale rozhodně bychom se mu neměli vyhýbat. Chladné počasí má velký vliv hlavně na klouby – a to především na klouby na rukou a nohou. Při pohybu venku by tedy měly být samozřejmostí teplé ponožky a rukavice. Navíc dobře známé je takzvané funkční oblečení, jinak řečeno termoprádlo. Jsme díky němu teple oblečení, ale zároveň je tento oděv prodyšný. Navíc rychle odvádí pot od těla, takže jej oceníte jak v zimě, tak i v létě a pohyb se díky němu stane příjemnějším.

Neseďte v zimě jen za kamny. Zimní příroda je na pohled romantická a ideální pro naše zdraví jsou delší procházky, které pozitivně působí na obranyschopnost organismu. V případě, že chcete takovou obyčejnou procházku proměnit ve sportovní výkon, nelze jinak, než doporučit v současné době velmi oblíbený nordic walking. O co že se přesně jedná?

Co je nordic walking

Tento sport se vyvinul z lyžařského běhu a v překladu znamená „severská chůze“. Není určen jen vyloženě pro zimní měsíce, věnovat se mu můžete prakticky po celý rok. Své kořeny má na Skandinávském poloostrově, přesněji ve Finsku, kde tamní krajina vybízí k túrám. Není to ten druh pohybu, při němž vypustíte duši, jelikož každý si určuje tempo dle svých schopností a aktuální kondice. Při nordic walkingu je zapojeno velké množství svalů, což činí pohyb efektivním.

Jediné, co potřebujete, je kvalitní obuv do terénu a speciální hole, které při pohybu odlehčují končetinám. Na rozdíl od holí pro vysokohorskou turistiku jsou tyto lehčí a štíhlejší s méně mohutnou rukojetí.

Nordic walking vychází z pohybu pro člověka nejpřirozenějšího – tedy z chůze. Hůlky by neměly způsobovat žádnou křečovitost, naopak slouží pro odlehčení kloubům. Čím rychleji jdete, krok by měl být delší. Jednoduše řečeno – prostě jděte!

Riziko pohybu v zimních měsících

V přírodě je třeba dávat pozor na zamrzlé plochy, na nichž by se dalo snadno uklouznout a zranit se. Podceňovat by se rozhodně neměl ani správný oděv. Teplé a funkční oblečení zamezí prochladnutí, ale i přesto by si měl každý délku procházky naplánovat tak, aby k ničemu takovému nemohlo dojít. Při mrazivém počasí totiž organismus vydává více energie a tak únava přichází mnohem rychleji.

Pro Senior portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému