Prokrastinace - znáte ji?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
07. 09. 2020
Když jsem se s tímto slovem setkala poprvé, vůbec jsem nevěděla, o co se jedná. Slovo padlo náhodou v běžném hovoru mezi kolegy v práci. Mně to nedalo, a tak jsem si zpočátku vyhledala potřebné informace kde se dalo. Opravdu mě překvapilo o co se jedná a jakým honosným zapeklitým názvem se tento „postoj“ pyšní.

Věřím, že když čtete tyto první řádky, tak většina z vás netuší, co je vlastně tou prokrastinací myšleno. Pojďme si tedy objasnit, co to je, jak se projevuje a jak se proti tomu účinně (ale většinou spíše neúčinně) bránit.

Cizích slov v dnešní době používáme velké množství, ale většinu z nich lze česky vysvětlit. Definici prokrastinace můžeme převzít od prof. PhDr. Rudolfa Kohoutka, CSc., který ji vysvětlil následovně: „Prokrastinace je výrazná chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu.“ Myslím, že po této definici už je opravdu každému jasné, v čem je „jádro pudla“. S tímto pocitem se už setkal snad každý z nás.

Jednodušší a prostější vysvětlení je nasnadě. Kdo z vás si vyzkoušel delší dobu roli studenta, je mu tento stav známý velmi dobře, protože nejčastěji jsou tím zasaženi právě studenti. Představte si situaci, že se máte učit, zpracovávat nějaký domácí úkol nebo seminární práci a nechce se vám. V tu chvíli berete zavděk každou jinou činností, která vám přijde pod ruku. Ačkoliv jindy odkládáte uklízení, cvičení, nákup a jiné nepodstatné věci, v tuto chvíli vás právě tyto věci nejvíce zajímají a jsou nejdůležitější. Takže se jim věnujete, jen abyste odložili to otravné učení. Najednou s chutí uklidíte kompletně celý dům či byt, dlouho telefonujete s přáteli, jdete na nákupy a děláte spoustu dalších věcí. Nemusíme to ale vztahovat jen na studenty. Stačí, pokud máme řešit nějaký složitý úkol v práci či soukromě a nechce se nám do něj. To pak najednou s velkou chutí umýváme okna, jedeme na výlety, nakupujeme a řešíme jiné, už dříve odložené věci.

Lék na tento stav mysli bohužel neexistuje. Ale můžeme se tomu docela účinně bránit. Pokud máte úkoly, které se vám nechtějí plnit, je dobré si zavést určitý systém, kdy nejpozději kterou věc udělat (samozřejmě tak, aby to nebylo úplně na poslední chvíli). Mezitím se zabývat věcmi, které jsou vám příjemnější a které děláte s chutí. Tím by se vám nemělo stávat, že byste byli opravdu znechuceni několika činnostmi, které jste nuceni udělat. Je ale třeba také pevné vůle a dodržování stanoveného systému. Jakmile totiž i tento porušíme a činnosti zpřeházíme, už vzniká chaos a prokrastinace je opět na blízku.

Existuje určitě spousta lidí, kteří se s tímto stavem nemusí v životě vůbec setkat. Jsou to převážně ti, kteří mají velmi pozitivní pohled na svět a všechny problémy a úkoly řeší s nadhledem a radostí. Těch je ale, dle mého soudu, velmi málo. Pozitivní pohled na svět a řešení nutných úkolů je ale také jednou z možností, jak se prokrastinaci bránit. Když si nebudete spojovat dané činnosti s nuceností a nechutí, tak se vše zvládne lépe a rychleji.

Pokud se vám tedy stává, že stojíte před úkolem, jehož řešení byste nejraději odsunuli na později, stanovte si řád, myslete malinko pozitivněji a usmívejte se. Uvidíte, že všechno najednou půjde snadněji.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému