Půst jako detoxikace organismu

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
30. 05. 2020
Půst rozhodně není způsob, jak by bylo vhodné hubnout. Jednou za čas je ale vhodné vyčistit organismus pořádně a právě k tomu je půst nejvhodnější. Bývá spojován spíše s jarem, avšak neuškodí ani v jiném ročním období.

Dle starých tradic by měl půst trvat 40 dnů. Což si ale dokážeme představit už jen stěží. Dnes se ustálil půst sedmidenní či dokonce jen třídenní (opakovaný každý měsíc), jež pro detoxikaxi organismu postačuje. K půstu by měl každý přistupiovat podle toho, jak sám zná své tělo. Zda-li potřebuje ráno alespoň skromnou snídani, či mu postačí sklenice ovocné šťávy a půst tak vezmě opravdu z gruntu.

Jedna z teorií praví, že díky minimálnímu přijmu potravy si tělo odpočine od neustálého zpravocovávání jídla, pročistí se a podpoří rychlejší hojení poranění. Do těla se nedostávají alergeny z potravy a škodliviny navázané na tuk se uvolňují. Samozřejmě – toxiny se v organismu ukládají po léta a odstranit je by trvalo stejnou dobu. Ovšem takový malý a rozumný půst může tělu jen prospět. A nejen jemu – povzbudí vás i po psychické stránce, protože se jedná o celkovou očistu.

V případě, že zvolíte delší půst, po čtvrtém dnu začnete pozorovat změny. Organismus začne odbourávat tukové zásoby a zlepší se čich, chuť a dokonce začneme lépe vnímat tvary a barvy. Bez lékařského dohledu však nikdy nepřesahujte jedenáctidenní kůru!

Při opravdu striktním půstu je možno pít jen bylinkové čaje a vodu; při slabém krevním oběhu pak i černý čaj.

Na co se připravit

Abyste půst opravdu dodrželi, doporučuje se alespoň na nějakou dobu změnit životní rytmus a také seznámit okolí se svými plány. Jednak proto, aby vás mohli podporovat, ale také proto, aby měli kontrolu.

Na každého má omezení stravy jiný vliv. Po určité době se však u každého začne objevovat větší citlivost na chlad a pomalejší reakce. V takovém případě raději neřiďte atomobil, pokud se tomu nevyhnete, jezděte opravdu opatrně. U jedenáctidenního půstu může přijít i přecitlivělost a snadno se vás tedy něco dotkne.

Kdy se půst nedoporučuje

Rozhodně by se mu měli vyhnout ti, jež mají po operaci či vážné nemoci. Samozřejmě se netýká ani cukrovkářů a těch, kdo v posledním roce prodělali žloutenku. Ani ti, kdo mají sklony k depresím, by se k půstu neměli uchylovat. Než se rozhodnete půsu uskutečnit, rozhodně se poraďte s lékařem, který vám poradí, zda-li je zrovna pro vás tato detoxikace vhodná.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

cerebrate | 29. 09. 2011, 21:29

Šárko prosím Vás, jak dlouhý půst jste držela Vy?

Obávám se, že zde podané informace jsou dosti zavádějící a mohou někomu ublížit.

Dovedete si představit 11 dní někoho na ovocných šťávách? Smyslem půstu je přeci, aby vypnula trávicí soustava a tedy je potřeba tělu dodávat jenom vodu, ideálně dešťovou, či zkondenzovanou.

Seznámit okolí? Promiňte, ale to se člověk akorát doslechne, že se zbláznil!

40 dnů je dobrá meta, ale chce to trénink a nikam nespěchat, ale hlavně dělat to správně, s podloženými informacemi.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému