Úpal versus úžeh

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
07. 11. 2020
Ačkoliv se v posledních dnech počasí ani za mák nepodobá letím vedrům a dnům plných sluníčka, jistě není od věci se dozvědět pár informací o ryze letních nemocích – úpalu a úžehu. Jaký je mezi těmito „letními problémy“ rozdíl, jak se projevují a jak je léčit se dozvíte v následujícím článku.

Úpal, latinsky siriasis, je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. Organismus není schopen za pomocí termoregulace odvádět teplo z těla, tělo se zahřívá a jeho teplota může překročit až 40°C. Teplo se poté šíří a zahřívá orgány – může tak dojít například k otoku na mozku či rapidnímu poklesu krevního tlaku.

Úpalem jsou nejčastěji ohroženy děti, starší lidé a osoby trpící onemocněním srdce a obezitou. Mezi nejčastější příčiny vzniku úpalu se řadí pobyt v horkém prostředí, kde se tělo přehřívá a nebo pobyt v místě v vysokou vlhkostí vzduchu – tělo zde nemůže teplotu regulovat pomocí odvodu potu. Další neméně důležitou příčinou je dehydratace organismu, ke které v létě dochází především u dětí a seniorů.

Úpal se projevuje hlavně bolestí hlavy, zmateností, zvracením, teplotou, ztrátou vědomí, ale i šokovými stavy a svalovými křečemi. První pomocí v léčbě úpalu je studená sprcha, pobyt v chladném prostředí, ve stínu, mimo dosah slunečních paprsků. Důležitým faktorem v léčbě je dostatek tekutin. Ochlazování těla by mělo probíhat postupně a pomalu. V případě, že teplota těla klesne rychle pod 38,5 °C, může u pacienta dojít k šokovém stavu. V každém případě je nutné zavolat lékaře a následně se řídit jeho radami.

Ačkoliv vypadá úpal jako banální onemocnění, jeho následky mohou být smrtelné. Může také dojít k nevratnému poškození mozku, ztráty smyslu pro rovnováhu a orientaci a také různým nervovým poruchám.

A jaký je tedy rozdíl mezi úpalem a úžehem? Úžeh bývá často nazýván také „sluneční úpal“ – tento název už nám napoví, že rozdíly mezi úpalem a úžehem nejsou nijak radikální, avšak lidé si tyto dva pojmy stále pletou. U úžehu se konkrétně jedná o podráždění mozku a mozkových blan přímým slunečním zářením. Úpal a úžeh většinou vzniknou společně.

I příznaky obou stavů jsou podobné. Rozdíl je však v tom, že úžeh nemusí nastat ihned po slunění a většinou se dostaví až za nějakou dobu, například v noci. Člověk postižený úžehem má také často spálenou kůži a nastat může také ztuhnutí šíje podobné jako při zánětu mozkových blan.

První pomocí při úžehu je ochlazování (hlavně) hlavy postiženého, uložit nemocného na stinné, chladné místo a podložit mu hlavu, opatrná náhrada tekutin – není vhodná obyčejná voda a lékaři doporučují po lžičkách podávat osolenou vodu, iontový nápoj či mírně oslazený čaj s citrónem.

Prevencí, stejně jako u úpalu, je dostatek tekutin a střídavé ochlazování těla – koupání, sprchování. Podceňovaná je také pokrývka hlavy a zvláště u dětí je vhodné ochlazovat vlasy.

Lékaři se shodují, že nejdůležitější při prevenci je neopomínat nejzákladnější doporučení – tedy dostatek tekutin a vyhýbat se polednímu slunci. A když už vás jeden z těchto stavů postihne, neváhejte lékaře vyhledat. Úpal i úžeh jsou podceňovanými problémy, které však mohou mít nepříjemné následky.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému