Varixy - civilizační choroba, které lze předcházet

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 03. 2020
Každého za život potrápí méně či více bolístek, které určitou měrou zasáhnou do chodu běžných dní. K takovým komplikacím jistě patří i varixy, tzv.: křečové žíly, představující (nejen pro ženy) vedle zdravotního problému i určitý estetický defekt. I na křečové žíly však platí osvědčené pravidlo: nejlepším lékem je prevence.

Varixy jsou v současné době považovány za civilizační chorobu, protože počty lidí s tímto onemocněním neustále stoupají. Takže pokud jste vždy měli pocit, že nepříjemné varixy postihly v širokém okolí pouze vás, nezoufejte. Rostoucí tendence nemocných totiž způsobila, že medicína dělá v léčbě veliké pokroky. Velmi zajímavým statistickým údajem je také skutečnost, že slovanské národy tímto problémem trpí v opravdu velké míře, ale například Asiaté či černoši toto onemocnění víceméně neznají.

Jak křečové žíly vypadají a vznikají?

Varixy jsou na kůži jasně rozpoznatelné a viditelné. Zejména ty, které jsou už v pokročilejším stádiu. Dají se popsat jako tmavé zduřené uzlíky na kůži, které po dotyku nepříjemně bolí. Postihují převážně dolní končetiny, kde páchají opravdovou paseku takovým způsobem, že se postupně hromadí krev v tzv. kapsičkách, které se nachází přímo u žil. Tyto kapsičky jsou původně pružné a aktivní a zachycují krev jdoucí k srdci. Když však z jakékoliv příčiny přestanou tuto funkci plnit, stanou se pouze statickými pytlíčky na krev, která měla původně proudit. A takto vznikají varixy. Problém může zasáhnout jak povrchový žilní systém, tak hluboký, jehož postižení je velmi závažnou komplikací.

Výskyt a vznik křečových žil má mnoho příčin. Ohroženi jsou lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nadváhu či jsou nuceni velmi často a dlouho stát. Stejně tak je riziko i u těhotných žen, v neposlední řadě sehrává roli také genetika, kdy výskyt křečových žil v rodině představuje vysokou pravděpodobnost, že i vy se mu nevyhnete, i když se budete snažit sebevíc zaměřit na prevenci.

Nepodceňovat prevenci je základ pro to, aby se vám varixy vyhnuly

V rámci prevence je třeba omezit zvyšující se žilní tlak, který s věkem samozřejmě narůstá. Je jasné, že dobrou volbou je pravidelný pohyb. Samozřejmě není potřeba se strhávat například v posilovně, nebo své výkony přibližovat vrcholovým sportovcům. Naprosto postačující je obyčejná chůze. Takže pokud chodíte pravidelně na procházky, děláte pro sebe to nejlepší, co můžete v rámci prevence křečových žil. Dalšími cestami může být například jóga, běh, jízda na kole nebo další cviky zaměřující se na dolní končetiny a jejich funkčnost.

V neposlední řadě samozřejmě sehrává roli i životní styl obecně. I při sprchování pro sebe můžete něco udělat a to tak, že se na závěr osprchujete trochu chladnější vodou. Dostatek vitamínů a správný pitný režim byste taktéž neměli opomíjet. Velmi velký záškodník je nejen u této nemoci alkohol a cigarety.

Pokud si každý den najdete chvilku, kterou věnujete svým končetinám, můžete si být jisti, že riziko vzniku varixů snížíte na nejmenší možnou míru. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému a bolestivému onemocnění, které mnohdy převrátí život naruby.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému