Vodní lyžování aneb sportem ke zdraví

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
21. 02. 2021
Obyvatelé zemí střední Evropy si možná mnohokrát povzdechli, že by rádi žili u moře a každý večer se nechali kolébat burácením vln tříštících se o skály. Ten upokojující pocit, který léči všechny stresy a napětí by určittě rádi uvítali. Bohužel, tohle přání se většině nevyplní. Avšak to neznamená, že když nemáme pobřeží, které by obmýval oceán či moře, nemůžeme si do sytosti vychutnat vodní sporty, které se většinou praktikují právě na moři. Jedním z takových sportů je i vodní lyžování.

O co vlastně jde?

Vodní lyžování je individuálním sportem praktikujícím se na vodní hladině. U nás se provádí ve vyčleněných areálech na stojaté či tekoucí vodě. Lyžař stojící na speciálních lyžích je tažen člunem nebo speciálním vlekem, což se odráží i v technice jízdy, protože lyžař táhnutý vlekem nemusí počítat s vlnami, které člun vytváří a se kterými si naopak musí poradit lyžař táhnutý člunem.

I u nás pořád populárnější

Samotné vodní lyžování má i v České republice silné zázemí. Český svaz vodního lyžování sdružuje sedmnáct oddílu, které se tomuto sportu věnují. Na území republiky se během roku konají desítky soutěží, což jen svědčí o tom, že i vnitrozemské národy mají vodu v krvi.

Jednotlivé disciplíny

  • Slalom - u této disciplíny vodního lyžování se vítěz určuje podle počtu objetých bójí, přičemž se rychlost průjezdu zvyšuje a neustále se zkracuje délka tažného lana.
  • Figurální jízda - při figurální jízdě mají soutěžící za úkol předvést určité cviky během pevně stanoveného časového úseku. Boduje se nejen počet cviků, ale i jejich kvalita.
  • Skok - o vítězi rozhoduje délka dosaženého skoku
  • Další disciplínou je kombinace neboli trojkombinace, u které se sčítávají body

Wakeboarding

Wakeboarding je mladý, rychle se rozvíjející sport, který vznikl jako kombinace vodního lyžování, snowboardingu a surfingu. Wakeboardista je tažen na laně za lodí přičemž stojí na speciálním „prkně“, wakeboardu, které se od sebe mohou lišit hmotností i velikostí, podle osobních preferencí a zkušeností wakeboardisty či podle triků, které chce na nich předvádět.

Je těžké určit datum, ke kterému bychom mohli vztáhnout vznik tohoto sportu, protože je takřka nemožné říct, dokdy se jednalo jen o zábavu surfařů, který se na upravených surfech nechali táhnout za autem či lodí a odkdy začali bláznivý a kreativní surfaři nazývat sami sebe wakeboardisty.

Vzhůru na lyže!

I když vodní lyžování a ani wakeboarding nejsou zařazené do programu olympijských her, stávají se pořád populárnějšími a oblíbenějšími sporty a formou relaxace, kterou vyhledávají nejen mladí. Je pravda, že k zvládnutí lyží je potřeba koordinace, rovnováhy, schopnosti předvídat a odvahy, ale zároveň by si člověk měl uvědomit, že pokud něco nevyzkouší, nemůže říct, zda mu to nepůjde nebo ho to nebude bavit. Odměnou mu budeou příjemně strávené chvíle, odpočinuté tělo a mysl a zvýšená sebedůvěra.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému