Zázračná mateří kašička

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 02. 2020
Mateří kašička je právem nazývána zázrakem přírodní medicíny. Její účinky si představíme v následujícím článku!

Mateří kašička se v poslední době objevuje v množství kosmetických produktů a léčebných preparátů. Ale proč? Co je na ní tak výjimečného?

Mateří kašička je produkt hltanové žlázy včelky – dělnice, která se živí pylem z rostlin. Pro včely má mateří kašička hlavní význam jako potrava pro larvy dělnic v prvních třech dnech života, larvy budoucích matek po celý jejich vývoj a následně také dospělé matky a v neposlední řadě také pro trubce v době hojnosti.

Zajímavé je, že mateří kašičku mohou vyrábět jen včely tak zvané mladušky. Mladé dělnice ještě nemají hltanovou žlázu vyvinutou a staré ji už mají zakrnělou. V případě nedostatku mladušek je schopnost vyrábění mateří kašičky obnovitelná i u starých včel.

Složení mateří kašičky ještě není tak úplně známé. Stále totiž nevíme, jaká složka mateří kašičky stojí za nebývalou schopností matek zvětšit svoji hmotnost 1500 krát. Známe ovšem ostatní složení: z 60 až 70% se mateří kašička skládá z vody, kolem 40% sušiny z cukrů a kolem 10% sušiny z tuků. Dále obsahuje bílkoviny, zinek, železo, měď, hořčík, sodík a draslík. Dále také malé množství vitamínů a hormonů. Otázkou ale stále zůstávají ostatní látky.

Mateří kašičku získá včelař z matečníku – z buněk, kde se vyvíjí budoucí matka. Z jednoho odběru získá včelař kolem 200 mg mateří kašičky. Nejlepší je uchovávat mateří kašičku čerstvou v lednici a nebo se také dá konzervovat přímo v medu.

Jaké je tedy využití mateří kašičky? V první řadě se mateří kašička konzumuje jako potravinový doplněk v množství 200 – 500 mg denně. Prozatím neexistují vědci podložené studie o blahodárných účincích mateří kašičky na lidský organismus, avšak pravidelní konzumenti tvrdí, že se cítí svěží a lépe se učí. Mateří kašička přitom není žádná mňamka – její chuť je kyselá.

Další z využití je v kosmetickém průmyslu a lékařství. Nejčastěji se mateří kašička objevuje jako součást omlazujících krémů na obličej. Z lékařského hlediska se používá na hojení ran po úrazech.

Mateří kašička by také mohla znamenat převratný objev v oblasti výživy zvířat. Včelaři tvrdí, že drobná domácí zvířata krmená mateří kašičkou rostou rychleji. Že by náhrada zvířecích hormonů?

Pokud by vás účinky mateří kašičky zaujali a chtěli by jste tento přírodní preparát vyzkoušet, stačí zajít do lékárny, kde můžete různé potravinové doplňky pořídit. A pokud vás trápí únava, bolest svalů a chcete posílit svůj organismus, je to to pravé!

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

janbratan | 04. 12. 2018, 14:24

Dobrý den.

Mateří kašička je super věc

tu https://vcelimor.cz/serial-dil-13-zpracovani-a-nasledne-vyuziti-materi-kasicky/ ukazuji jeji zpracovani a vsechno mozne vyuziti

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému